Ғылыми-зерттеу және редакциялық баспа жұмыстарын ұйымдастыру бөлімі

ҒЗжРБЖҰБ тарихы 1991 жылдың 30 шілдесінде, КСРО ІІМ Алматы жоғары мектебінің №255 бұйрығымен ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа бөлімі құрылғаннан басталады.

Ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыру бөлімі академияның ғылыми, профессорлық-оқытушылық және курсанттық құрамының ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру мен бақылауды, сондай-ақ ЖОО-ның редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асырады. ҒЗжРБЖҰБ жыл сайын халықаралық және республикалық ғылыми-практикалық және ғылыми-теориялық конференцияларды, дөңгелек үстелдерді, форумдарды, тренингтерді және т.б. өткізуді ұйымдастырады; конференция материалдары жинақтарын, монографияларды, оқулықтарды, оқу құралдарын, әдістемелік ұсынымдарды және т.б. оқу және ғылыми әдебиеттерді шығарады.

Редакциялық жұмысты ұйымдастыру үшін бөлім құрылғаннан кейін ҚазКСР Ғылым академиясының баспасынан үлкен жұмыс тәжірибесі бар маман – Максимова Галина Ивановна шақырылды, ол 16 жылға жуық ҒЗжРБЖҰБ-ге аға редактор қызметіне арнады. Алматы академиясының тарихында ҒЗжРБЖҰБ-нің ең көрнекті ғалымдары з.ғ.д., профессор, ішкі қызмет полковнигі Чукмаитов Дулат Сламбекович, т.ғ.к., полиция капитаны Акчурин Айсұлтан Анварович, т.ғ.к., профессор, полиция полковнигі Жанғозин Әділжан Жақыпбекұлы, х.ғ.д., доцент, полиция полковнигі Жақсыбаев Мелдебек Жұмабекұлы, х.ғ.к., доцент, полиция подполковнигі Аманжолова Әлия Сәрсенқызы, з.ғ.д., профессор Кегембаева Жанар Аманжанқызы және з.ғ.к., полиция полковнигі Кан Александр Герасимович және полиция полковнигі Жантуаров Биржан Серикович жетекшісі болды.

ҒЗжРБЖҰБ басшысы (1995-1996 ж.), з.ғ.д., профессор, ішкі қызмет полковнигі Чукмаитов Дулат Сламбекұлы қылмыстық құқық және криминология саласындағы маман. «Алғашқы қылмыстың рецидивистердің кейінгі заңсыз қызметіне әсері» және «ҚР заңнамасы бойынша жазаларды орындау жүйесінің теориялық негіздері (бас бостандығынан айыру және басқа да түрлері)» монографияларының авторы. ХХ ғасырдың 90-жылдарының соңында ҚР Әділет министрлігі ҚАЖК Қостанай заң институтын басқарды.

ҒЗжРБЖҰБ басшысы (2001-2007 ж.), х.ғ.д., доцент, полиция полковнигі Жақсыбаев Мелдебек Жұмабекұлы Органикалық химия, химиялық кинетика және катализ саласында маманданған танымал қазақстандық ғалым.

ҒЗжРБЖҰБ бастығының орынбасары (2000-2009 ж.), х.ғ.к., доцент, полиция подполковнигі Аманжолова Әлия Сәрсенқызы – ІІМ академиясының бірінші елтаңбасын әзірлеуші 2001-2021 жылдары жұмыс істеген Алматы академиясының алғашқы елтаңбасы Әкесі – атақты кеңес лингвисті-түрколог, қазақ тіл білімінің негізін қалаушы, ф.ғ. д., профессор, ҚазКСР Ғылым академиясының корреспондент-мүшесі Сәрсен Аманжоловтан және інісі Алтай Аманжоловтан – кеңес және қазақстандық лингвист-түркологтан, түркі тілдерінің тарихи грамматикасы, ежелгі түркі жазуы тарихы жөніндегі маманнан айырмашылығы Әлия Сәрсенқызы химия саласында көрнекті ғалым. Мысалы, ол бір топ қазақстандық ғалымдармен бірге әдісті жасап, құрамында күкірт бар қосылыстардан (мұнай органикалық және бейорганикалық сульфидтерден, 1997 ж.) мұнай және мұнай өнімдерін тазарту бойынша патенттің иегері болды және 2000 жылдардың соңында химия саласындағы МЕМСТ-тың бірінің әзірлеушісі болды.

ҒЗжРБЖҰБ бастығының орынбасары, з.ғ.д., профессор, полиция полковнигі Кегембаева Жанар Аманжанқызы (2009-2010 ж.) әкімшілік және қылмыстық құқық саласындағы маман болып табылады. «ҚР Заңнамасы бойынша мемлекеттік басқарудағы лауазымды тұлғалардың құқықтық жауапкершілігінің мәселелері» және «Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасының конституциялық негіздері» монографияларының авторы.

Олардың басшылығымен полиция подполковнигі Максимова Галина Ивановна, полиция полковнигі Нұрышева Майра Бақытжанқызы, полиция подполковнигі Жұбанова Найля Базаровна, полиция майоры Жаңабаева Анар Пернебекқызы, полиция подполковнигі Байжарасов Алмаз Қонысбайұлы, полиция подполковнигі Мурашбеков Олжас Берікұлы, полиция подполковнигі Исова Гульжан Закенқызы, полиция майоры Аида Исламова, полиция капитаны Алимбеков Айдын Абдиевич, полиция капитаны Жомарт Арайлым Шырынханқызы, Ракова Елена, Тілеуова Талшын, Мәдиева Мәдина және басқалар.

Қазіргі уақытта ҒЗжРБЖҰБ бастығы: философия докторы (PhD) полиция подполковнигі Галымжан Бауржанович Чукумов.

Бөлімінің қазіргі құрамында: ҒЗжРБЖҰБ бастықтың орынбасары полиция подполковнигі А.Р. Нұртазина, аға ғылыми қызметкерлер – полиция подполковнигі А.М. Кенжеғулов және полиция майоры С.Ж. Турениязова, ғылыми қызметкерлер полиция майоры Н.Е. Васянина және полиция аға лейтенанты Ж.Т. Таштахмет, редакторлар: Б.Ю. Туренова, К.Н. Саратекова, С. Курбиев, корректор: Ж.М. Қалпақ, жұмыс істейді.

2022 жылы А.Р. Нұртазина мен О.Б. Мұрашбековтің басшылығымен алғашқы кәсіби дайындық курстарының үш тыңдаушысы Беларусь Республикасы ІІМ Могилев институты өткізген халықаралық ғылыми инфографика конкурсының 3 жүлделі орнын иеленді

Ұраны: Кімде-кім өмірін ғылымға қызмет етуге арнаса, оның есімі өлгеннен кейін де өлмейтін болады!

Байланыста болыңыз

Біздің ай сайынғы ақпараттық бюллетеньге жазылу арқылы хабардар болыңыз.

Біз жайлы

Көмек

• Жиі қойылатын сұрақтар

• Өзекті мәселелер

• Құпиялық саясаты

© Alpolac. Все права защищены.